Fytocenologické zařazení: svaz Fagion Luquet 1926
Katalog biotopů ČR: L5.1 Květnaté bučiny, str. 191
Červená kniha biotopů ČR: http://www.usbe.cas.cz/cervenakniha/biotop.php?biotop=L5.1
Kategorie ohrožení: LC

Charakteristika:Zapojená lesní společenstva s dominantním bukem lesním (Fagus sylvatica) na eutrofních hnědých lesních půdách ve středních nadmořských výškách. Ve stromovém patře bývá přimíšen javor klen (Acer pseudoplatanus), jedle bělokorá (Abies alba) a další druhy. Keřové patro tvoří kromě mladých jedinců stromových dominant také např. líska obecná (Corylus avellana), zimolez pýřitý (Lonicera xylosteum) nebo jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Bylinné patro bývá obvykle bohatě vyvinuté a je tvořeno mezofilními lesními druhy jako například svízel vonný (Galium odoratum), kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), kyčelnice devítilistá (D. enneaphyllos), kostřava nejvyšší (Festuca altissima), kapraď samec (Dryopteris filix-mas), ječmenka evropská (Hordelymus europaeus), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), violka lesní (Viola reichenbachiana), papratka samičí (Athyrium filix-femina), mléčka zední (Mycelis muralis), strdivka jednokvětá (Melica uniflora) aj.

Rozšíření:Podhorské a horské oblasti po celém území ČR s vyšší koncentrací hlavně v karpatské oblasti.

Ohrožené taxony: Abies alba, Daphne mezereum,Veronica montana, Euphorbia amygdaloides, Epipogium aphyllum,Festuca drymeja, Dentaria enneaphyllos.

Rizikové faktory: Hospodářsky atraktivní (vysoce produkční) lesy, což se odráží ve zvýšeném tlaku na jejich intenzívní využívání. Vysoce zachovalé porosty dnes jen na malých plochách.

Přímé ohrožení: Těžba dřeva; nahrazování monokulturami (zejména smrku); narušení přirozené obnovy způsobené vysokými stavy zvěře (zejména v případě jedle).

Výhody: Jednoduchý management; relativní stabilita.

Významná území: Bílé Karpaty (NPR Javořina), Jeseníky (PR Jelení bučina), Rychlebské hory, Beskydy (NPR Mionší, NPR Razula), Hostýnské vrchy (PR Čerňava, PR Tesák), Jizerské hory (NPR Jizerskohorské bučiny), Krkonoše (Rýchory), Krušné hory (PR Vlčí důl), Lužické hory (NPR Jezevčí Vrch), Brdy (NPR Chejlava), Železné hory (PR Polom), Českomoravská vrchovina (NPR Žákova hora), Šumava (Boubínský prales, Stožec), Novohradské hory (NPR Žofínský prales).

Návrh optimálního managementu: Zpravidla je bezzásahový. Při nevhodné dřevinné skladbě postupné nahrazování nepůvodních dřevin původními, resp. úprava zastoupení jednotlivých druhů. V případě stejnověkých porostů, postupné rozrůzňování věkové struktury vytvářením drobných obnovních prvků - kotlíků s dosadbou autochtonního materiálu. Podpora přirozené obnovy snížením stavu zvěře.

Martin Duchoslav

Martin Duchoslav